13 Temmuz 2014 Pazar

HerPazarBirYazar #2: Franz Kafka

    Franz Kafka modern dünya edebiyat'ının ikonik ve özgün yazarlarından biridir. Temmuz 1883'te Prag’da ufak moda eşyalar satan bir dükkan işleten Hermann ve Julie Kafka'nın 6 çocuğunun ilki olarak dünyaya gelmiştir. İki erkek kardeşi daha bebekken ölmüştür. 3 kız kardeşi de kendisinden uzun yaşamıştır. Hukuk okumuş, boş zamanlarında yazmaya başlamıştır. 

Yazıları, ilk olarak Betrachtung, 1912 yılından itibaren yayımlanmaya başlamıştır. Kafka'nın duygusal deneyimleri ve ailesiyle olan ilişkileri eserlerinde özellikle günlük ve mektuplarında ifade bulmuştur. 


Babaya Mektup'ta, Kafka'nın bakış açısından babasıyla olan ilişkisi gözükmektedir. Hayatta olduğu süre içerisinde 7 kitap yazmıştır, bunların yanında 3 tamamlanmamış roman ve bir çok mektup ve günlük bırakmıştır gerisinde. 
Kafka yakın arkadaşı Max Brod'dan öldüğünde tüm bu eserlerini yakmasını istemiştir. Max Brod'un Kafka'nın bu isteğini yerine getirmemesi sayesinde bugün bu eserleri okuma şansına sahipiz. 

Kafka tüm eserlerini Almanca yazmıştır. Kafka modernist yazar olarak görülmektedir. Eserlerinde suç, özgürlük, yabancılaşma ve sorumluluk ayrıca otoriteye bireysel karşı koyma gibi temaları işlemiştir. 
Kafka’nın en tanınmış eserleri Dava, Şato ve Dönüşüm'dür. Yazar, 3 temmuz 1924'te verem'den ölmüştür.ESERLERİ
Roman: Dava, Şato, Kayıp(Amerika)
Hikaye: Değişim(Dönüşüm), Bir Savaşın Tasviri, Taşrada Düğün Hazırlıkları, Şarkıcı Josephine Ya Da Fare Ulusu, Ceza Sömürgesi, Çin Seddi, Bir Akademiye Rapor
Mektuplar: Milena'ya Mektuplar, Babaya Mektup
Günlükler: Günlük 1-2, Aforizmalar


 Alıntıdır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok değerli ;):)